PROMO Reducere 70 € DATE DE PLECARE: 13.05; 03.06; 15.07; 26.08; 09.09.2021 |
STANDARD + Reducere 50 € DATE DE PLECARE: 13.05; 03.06; 15.07; 26.08; 09.09.2021 |
|
431 € | 451 € | |
pret de persoana in camera dubla | ||
Nu se cumuleaza cu alte reduceri; |
Nu se cumuleaza cu alte reduceri; |
Supliment de single 115 €
Reducere a 3-a persoana in camera 15 €.
Reducere copil 6-12 ani – 25 €, pentru cazare in camera dubla cu 2 adulti
LOCURI PROMO 411 EURO /PERS:
-Plata integrala la inscriere;
-Nu se accepta modificari sau anulari.
-Nu se cumuleaza cu alte reduceri;
-ATENTIE! LOCURI LIMITATE!
Servicii Incluse
-Bilet de avion Bucureşti – Roma şi retur;
-4 nopți de cazare la hotel de 4*
-4 mic dejun;
-Transfer hotel – aeroport- hotel;
-însoţitor din partea agenţiei in primele 3 zile (după întâlnirea cu acesta în Roma), apoi asistenţă turistică. Pentru acest program nu se aloca numere de ordine in autocar.
-Asigurare Covid (storno + medicala).
Nu sunt incluse
-Intrările la obiectivele turistice (inclusiv în excursiile opţionale), serviciile de ghizi locali, alte taxe şi cheltuieli personale.
-Excursiile opționale pentru minim 25 de persoane;
OPTIONALE
-Tivoli – 35 €/pers.
-Napoli si Pompei -55 €/pers.
*Recomandam ca inscrierea la excursiile optionale sa se faca din tara, deoarece locurile in autocar sunt limitate.
GRUP MINIM : 25 persoane
Ziua 1. București – Roma
Călătoria noastră începe din aeroportul Otopeni de unde ne imbarcam pentru zborul spre Roma. Dupa aterizare, imbarcare in microbuzul de transfer si deplasare catre hotel. Cazare la hotel 4* in Roma. Intalnire cu ghidul si grupul venit cu autocarul din tara si ne incepem vizita in Roma. Supranumită ”Caput mundi” (”Capitala lumii”), la ”Città Eterna” (”Cetatea eternă”) sau, pur și simplu, ”l’Urbe” (”Orașul”), Roma are o istorie îndelungată și nu puțini dintre cei care o cunosc spun că, dacă ar fi să aleagă un singur oraș pe care să îl descopere de-a lungul vieții, acesta ar fi Roma. Așezată pe malul Tibrului, Roma este una dintre cele mai importante destinații turistice din lume, fiind vizitată anual de milioane de turiști, fascinați de amestecul unic de arheologie, istorie, artă, gastronomie și panorame care îți taie respirația. Roma are nevoie de timp pentru a fi descoperită, dar astăzi vom începe prin a descoperi o parte din comorile Romei: Santa Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli, Colosseumul, Columna lui Traian, Piata Venetia , Capitoliul si Pantheonul. Orice alte cuvinte aici ar fi de prisos in fata maretiei acestor constructii!
Moment de ragaz :
E adevărat că Roma este orașul operelor de artă și al monumentelor, dar este și orașul în care vei mânca cea mai delicioasă pizza si cea mai traznita combinatie de gelato! Incearca inghetata cu salvie si zmeura, sau inghetata cu ricotta sau cu migdale si smochine… asa poti spune ca ai fost la Roma.
Dupa ce “Cetatea Eterna”ne-a convins de venerabila sa varsta vom admira si frumusetea sa unica in Piata Navona, Fontana di Trevi si Piata Spaniei, iar definite grandorii o vom afla in Basilica San Pietro. Suntem obositi dar fericiti ca am avut ocazia sa pasim pe stradutele acestui minunat oras. Ne retragem la hotel pentru odihna binemeritata.
Ziua 2. Roma- “ Citta Eterna”
Începem vizita in Roma. Supranumită ”Caput mundi” (”Capitala lumii”), la ”Città Eterna” (”Cetatea eternă”) sau, pur și simplu, ”l’Urbe” (”Orașul”), Roma are o istorie îndelungată și nu puțini dintre cei care o cunosc spun că, dacă ar fi să aleagă un singur oraș pe care să îl descopere de-a lungul vieții, acesta ar fi Roma. Așezată pe malul Tibrului, Roma este una dintre cele mai importante destinații turistice din lume, fiind vizitată anual de milioane de turiști, fascinați de amestecul unic de arheologie, istorie, artă, gastronomie și panorame care îți taie respirația. Roma are nevoie de timp pentru a fi descoperită, dar astăzi vom începe prin a descoperi o parte din comorile Romei: Santa Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli, Colosseumul, Columna lui Traian, Piata Venetia, Capitoliul si Pantheonul. Orice alte cuvinte aici ar fi de prisos in fata maretiei acestor constructii!
Moment de răgaz (timp liber):
E adevărat că Roma este orașul operelor de artă și al monumentelor, dar este și orașul în care vei mânca cea mai delicioasă pizza si cea mai traznita combinatie de gelato! Incearca inghetata cu salvie si zmeura, sau inghetata cu ricotta sau cu migdale si smochine… asa poti spune ca ai fost la Roma.
Dupa ce “Cetatea Eterna”ne-a convins de venerabila sa vârstă vom admiraşsi frumusetea sa unică în Piaţa Navona, Fontana di Trevi şi Piaţa Spaniei. Suntem obosiţi dar fericiţi că am avut ocazia să păşim pe străduţele acestui minunat oraş. Ne retragem la hotel pentru odihna binemeritată.
Ziua 3 . Roma – Vatican – Tivoli
Mic dejun. Azi avem zi libera pentru vizită individuală în Roma. Vom descoperi Vaticanul, reședința Bisericii Catolice și cel mai mic stat din lume. Pe o suprafață de doar jumătate de kilometru pătrat se află unele dintre cele mai importante opere de artă ale omenirii semnate de Giotto, Leonardo da Vinci, Caravaggio, Tițian sau Rafael, păstrate în Muzeele Vaticanului şi capodopere cum ar fi Capela Sixtină şi Bazilica Sfântul Petru. După o zi petrecută în Statul Cetății Vaticanului, vă veți convinge că nicio vizită la Roma nu este completă fără o zi petrecută la Vatican.
După – amiază sugerăm o excursie opţională la Villa d’Este din Tivoli, pentru a admira un exemplu de arhitectură renascentistă care şi-a pus amprenta asupra grădinilor sale somptuoase, terasate, decorate cu cascade și fântâni arteziene. Ne întoarcem la hotelul nostru din Roma cu inima plină de amintiri frumoase.
Ziua 4 .Roma – Cassino – Napoli – Pompei
Astăzi ai o zi la dispoziție pentru a-ți face propriul traseu prin Roma și pentru a descoperi acest oraș în ritmul tău. Recomandarea noastră ar fi să ții cont de zicala care spune ”Când ești la Roma, fă ceea ce fac romanii!” și să te pierzi fără griji pe străzile pietruite ale centrului istoric, care te poartă spre piațete fermecătoare, palate renascentiste devenite muzee, biserici baroce, situri arheologice sau magazine care te cuceresc la prima vedere. Bineînțeles, pauzele de gelato, paste și pizza sunt mai mult decât recomandate, pentru că aici s-a născut la dolce vita, să nu uităm!
Dacă vreți să descoperiți mai mult din farmecul Italiei, astăzi puteți opta pentru o excursie la Napoli și Pompei. În drumul nostru spre Napoli ne vom opri în Cassino pentru a vizita Abația Monte Cassino ce a fost întemeiată de Sf. Benedict și este în prezent una dintre cele mai faimoase mănăstiri din lume.
Ne continuăm programul şi vom face o incursiune în forfota și haosul atât de pitoresc din Napoli, un oraş atât de italienesc încât, practic a devenit aproape un clişeu – un oraş al pizzeriilor, al operei, al pieţelor aglomerate, al Sophiei Loren (născuta în apropiere), un oraş microbist, religios şi familist. Urmăm traseul turistic clasic şi ne oprim pentru poze la Castel Nuovo, Teatrul San Carlo, Palatul Regal şi în Piaţa Plebiscitului. Continuăm cu Capela Sansevero, o bijuterie a patrimoniului artistic mondial
Moment de răgaz (timp liber):
Suntem în Napoli, locul unde se spune că s-a inventat pizza. Mergând la pas pe Via dei Tribunali, găsim câteva pizzerii care ne îmbie la degustarea celebrului preparat. Recomandăm simpla Margherita – cu roşii şi busuioc proaspăt scăldate în mozzarella de bivoliţă, apoi savuraţi un pahar de limoncello şi crema di limone aşa că să ne facem energie pentru vizita la Pompei.
Dupa ce ne-am încărcat bateriile ne încheiem excursia de astăzi cu o vizită la Pompei. Nici un alt oraş din Italia nu evocă atât de puternic realitatea vechiului Imperiu Roman aşa cum o face Pompeiul. Dacă aici nu s-ar fi produs cel mai devastator cataclism din istorie, începutul mileniul I, Pompeiul ar fi fost o altă colonie minoră distrusă de trecerea timpului. În schimb a fost conservat pentru posteritate de erupţia vulcanului, când clădirile şi o parte din locuitorii săi au fost îngropaţi sub un munte de cenuşă şi materii vulcanice. Şi au rămas aşa, îngrppaţi, până în secolul al XVIII-lea, când o serie de texte vechi au scos la iveală existenţa acestui oraş.
În cursul serii revenim în Roma pentru cazare la acelaşi hotel.
Ziua 5 . Roma
După micul dejun, se eliberează camerele. Îmbarcare în microbuzul de transfer către aeroportul din Roma pentru zborul spre ţară.
Vrei sa rezervi un bilet de avion? Sau doar o camera de hotel ? Ori poate pe amandoua. Agentia de turism Tourex iti pune la dispozitie cele mai bune oferte pentru biletele de avion. Cautam cele mai bune tarife de bilete de avion la orice companie aeriana doar pentru tine. Nu trebuie decat sa ne spui destinatia si perioada in care vrei sa calatoresti, iar oferta noastra va sosi cu promptitudine.
Iti reamintim ca iti facem rezervari la peste 90.000 de hoteluri din toata lumea. Pe langa oferta prezentata iti aducem la cunostinta si variatele oferte speciale pentru city break-uri, circuite sau sejururi precum si pachete de vacanta early booking sau last minute. Ofertele noastre includ servicii de asigurari medicale de calatorie, transferuri de la/catre aeroport etc.
Sau poate ai nevoie de ajutor pentru programarea urmatoarei calatorii de afaceri sau conferinte? Tourex e aici pentru tine. Agentii de turism “corporate” va ofera cele mai bune solutii de planificare a bugetului si a evenimentului pe care il pregatiti, cea mai buna oferta de cazare si zborul cel mai convenabil.